نکات و روش های تست دودکش بخاری

نکات و روش های تست دودکش بخاری با رعایت نکات زیر زمستانی با خاطر آسوده خواهید داشت.
1. از بخاری های دارای نشان استاندارد استفاده کنید و باید قبل از استفاده، این وسایل توسط افراد متخصص بازبینی و سرویس شود.
تست دودکش بخاری + نکات ایمنی برای نصب بخاری
2. اگر چند وسیله ی گاز سوز دارید هر وسیله باید دارای دودکش استاندارد جداگانه و مجهز به کلاهک باشد. کلاهک باید به شکل اچ باشد تا هم از عبور شی در آن جلوگیری شود و هم به خاطر جریانات هوا مثل وزش باد موجب احتراق ناقص گاز نشود.
تست دودکش بخاری – انواع دودکش
3. قبل از نصب از باز بودن مسیر دودکش بخاری مطمئن شوید. برای این کار و تست دودکش بخاری می توانید یک بطری نوشابه ی کوچک را به یک طناب ببندید سپس آن را از دودکش پشت بام به داخل دودکش بیندازید اگر قادر به مشاهده ی بطری نوشابه در محل نصب بخاری در اتاق شدید یعنی مسیر باز است. هر چند وقت یک بار مسیر دودکش را کنترل کنید که شی یا پرنده ای در آن گیر نکرده باشد.
4. برای کنترل مکش دودکش می توانید یک کبریت را آتش بزنید و در مقابل لوله در محل نصب بگیرید. اگر شعله آتش به سمت بالا کشیده شد یعنی مکش دودکش به درستی کار می کند و اگر هیچ تغییری در شعله ایجاد نشود و یا شعله به سمت اتاق برگردد، نشان دهنده ی عملکرد اشتباه و نامناسب دودکش است. برای درک بهتر این روش می توانید فیلم زیر را مشاهده کنید.

5. مطمئن شوید که لوله بخاری محکم و بدون هیچ درزی به محل اتصال و به یکدیگر نصب شده است. در تصویر زیر عدم اتصال درست دو لوله باعث پخش گاز مونوکسید کربن در اتاق و به دنبال آن خفگی خواهد شد.
تست دودکش بخاری – اتصال نامناسب لوله دودکش بخاری

6. طول شیلنگ اتصال گاز از لوله اصلی گاز به بخاری نباید بیشتر از 120 سانتی متر شود. درهنگام نصب حتما دو سر آن با بست فلزی محکم بسته شود. از شیلنگ های گازی که دارای نشان استاندارد هستند، استفاده شود و توصیه می گردد که شیلنگ گاز هر 3 سال یکبار تعویض شود. هر وسیله گاز سوز باید به یک شیر جداگانه قطع و وصل گاز متصل باشد.
7. پس از نصب بخاری و روشن کردن آن باید لوله ی بخاری گرم باشد. برای تست دودکش بخاری اگر به لوله دست زدید و لوله ی بخاری سرد بود یعنی دودکش درست کار نمی کند. این موضوع خطرناک است و باید برای بررسی مشکل و اصلاح آن اقدام کنید.
تست دودکش بخاری – گرم بودن لوله بخاری
8. راهی برای تهویه ی هوا باز بگذارید. مثلا دریچه های باز کولر عمل مناسبی جهت تهویه هواست. بازگذاشتن یک پنجره کوچک یا در به نحو مطمئن که بسته نشود راه حل مناسبی جهت تهویه هواست.
9. از بخاری های دستی برای گرم کردن هوای حمام به هیچ عنوان استفاده نکنید. چون محیط حمام ها کوچک است و اکسیژن محیط نیز در اثر بخار آب به CO سطوح بالا رانده می شود و در نهایت بر اثر سوختن ناقص و ایجاد گاز مسمومیت قطعی خواهد بود.
10. پس از روشن کردن بخاری توجه شود که شعله های بخاری باید به رنگ آبی باشند. شعله های زرد و نارنجی نشانه ی خطر هستند.
تست دودکش بخاری – توجه به رنگ شعله ها
11. اگر از دودکش های غیر دیواری (غیرثابت) استفاده می کنید. مطمئن شوید که دودکش ها به درستی متصل شده اند و از مواد غیر قابل اشتعال و گالوانیزه (زنگ نزن) و از مقاومت فیزیکی مناسبی برخوردار باشند. این نوع دودکش ها باید حتی الامکان کوتاه و مستقیم بوده و باید در محل اتصالات کاملا محکم و غیر قابل نفوذ باشند.

تست دودکش بخاری – اتصال نامناسب دودکش

علائم وجود گاز مونوکسید کربن در فضا
خواب آلودگی سردرد سرگیجه بیحالی خستگی حالت تهوع و استفراغ خفگی و مرگ

برای کمک به فردی که دچار گاز گرفتگی شده است باید کلیه ی پنجره ها و درب ها را باز کنید تا هوای آزاد به فرد برسد و در صورت امکان فرد را به فضای باز یا نزدیک پنجره ببرید. منبع گاز را قطع کرده و با اورژانس تماس بگیرید.