توصيه هاي بهداشتي جهت كاهش اثرات ناشي از گرمازدگي و تابش اشعه فرابنفش

 

مرکز بهداشت استان پیرو نامه و اطلاعیه اداره کل هواشناسی استان مبنی بر تقویت توده هوای گرم تابستانه از اوایل هفته جاری تا پایان روز جمعه مورخ  28 تیرماه و افزایش دما فراتر از حد نرمال در کل مناطق استان،

جهت کاهش اثرات ناشی از گرمازدگی و تابش اشعه فرابنفش بر سلامت جامعه، تدابیر لازم را به منظور اطلاع رسانی و ارائه توصیه های بهداشتی به شهروندان بشرح ذیل اعلام نمود:

– استفاده از عینک آفتابی با حفاظت استاندارد در مقابله با اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید و همچنین استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب (SPF 30)  جهت جلوگیری از آفتاب سوختگی توصیه می گردد.

 – استفاده از کلاه های سایبان دار، لباس های نخی گشاد با رنگ روشن، همچنین استحمام مداوم از جمله روش هایی هستند که از گرمازدگی جلوگیری می نماید.

– تا جایی كه امكان دارد در روزهای گرم در فضاهای سرپوشیده و داخل ساختمان بمانید و از حضور در فضای آزاد، پرهیز نمایید.

 – تا حد امکان از انجام فعالیت های پرتحرك فیزیکی و ورزشی در ساعات گرمتر روز خودداری كرده و در عوض این گونه فعالیت ها را به ساعات خنك تر روز كه معمولا بین ساعت ۴ تا ۷ صبح است، موكول كنید.

– زمانی که مجبور به فعالیت در محیط باز هستید تعداد دفعات استراحت و فاصله انداختن بین کار را رعایت کنید.

 – تا جایی كه امكان دارد افراد سالمند و کودک و بیماران قلبی عروقی از جمله افراد حساس و حضور در فضای آزاد پرهیز نمایید.

– خوردن آب و مایعات کافی برای کاهش گرمازدگی و عطش ناشی از آن کمک می نماید. همیشه همراه خود شیشه آب یا آب میوه داشته باشید و مدام مایعات بنوشید.

– استفاده از خاکشیر، تخم شربتی و مصرف آبلیمو در آشامیدنی های روزانه به کاهش گرمازدگی و عطش ناشی از آن کمک می نماید.

 – غذا را به مقدار کم و در وعده های (دفعات) متعدد مصرف کنید.

– از میوه ها و سبزیجات خام که به روش صحیح قبل از مصرف شسته، ضد عفونی و گند زدائی شده استفاده گردد.

– با توجه به گرمای شدید هوا و تمایل بالا به نوشیدنی های خنک اکیداً توصیه می گردد از نوشیدنی های غیر بهداشتی مانند انواع فالوده ، شربت و یخ در بهشت که توسط فروشندگان دوره گرد عرضه می گردد خودداری نمائید.

 – به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماریهای منتقله از شیر فاسد یا آلوده، تا حد امکان از بستنی های پاستوریزه صنعتی به جای بستنی سنتی استفاده نمائید.

 – از خرید آب میوه جات مانند آب انار و غیره که در قالب بطری های بسته بندی فاقد مجوز بهداشتی و آرم سیب سلامت عرضه می گردد اکیداً خودداری نمائید.

– از آشامیدن آبی که از سلامت آن اطمینان ندارید مانند آب اماکن عمومی که از نحوه تهیه آن و تأمین یخ مورد استفاده اطلاع ندارید، تا حد امکان خودداری و در بیرون از منزل از آب های بطری استاندارد استفاده نمائید.

 – از لوله های آب فضای سبز در پارک ها هرگز آب ننوشید. این آب ها بدون تصفیه و حاوی مقدار زیادی میکروب های بیماری زا است که در صورت نوشیدن می تواند عفونت های گوارشی را باعث شود.

 – از یخ های غیر خوراکی یا یخ هایی که روی سطوح آلوده و در تماس با دست افراد مختلف قرار گرفته اند، استفاده نکنید.

 – از شنا کردن در کانالهای روباز آب خودداری فرمائید، زیرا آب موجود در کانالها به علت عدم تصفیه می تواند انواع عفونت های گوارشی و پوستی را ایجاد نماید.

– در حد امکان اصول کمک های اولیه مقابله با شرایط اضطراری حاصل از موج گرما را فرا گیرید.