حضور سرپرست شهرداری باغشاد در همایش شهرداران استان

در این همایش استاندار اصفهان تاکید کرد: اولویت اول شهرداران باید اجرای دقیق طرح های جامع و تفضیلی باشد / انجام کارهای بزرگ ، نباید بهانه ای برای تراکم فروشی باشددکتر رسول زرگرپور در گردهمایی شهرداران استان تاکید کرد: باید اولویت اول شهرداری ها اجرای دقیق طرح جامع و تفضیلی باشد و اگر لازم شد در کمیسیون های مربوطه اصلاحات لازم صورت پذیرد.به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان؛ دکتر رسول زرگرپور در گردهمایی شهرداران استان اظهارداشت: در روزهای گذشته و آینده ۵ رویداد بزرگ فرهنگی و مذهبی را در سطوح ملی داشته و خواهیم داشت که ۴ رویداد در امنیت مثال زدنی و در زمانی که بیشترین هجمه ها از سوی دشمنان وارد بود با شکوه کامل برگزار گردید.
استاندار اصفهان اظهاداشت: پانزدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان، مراسم تشییع پیکر شهید آقا محسن حججی در میدان امام خمینی(ره) و نجف آباد که یکی از ماندگارترین مراسم ها بود و عظمت و برکت خون شهدا را جاری ساخت و همچنین مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) و مراسم قالیشویان مشهد اردهال از جمله مراسم های برگزار شده بود و مراسم اربعین امام حسین(ع) در پیش است که بار دیگر عظمت و شکوه شیعه و تشیع و کل مردم را نشان خواهد داد.
مدیر ارشد استان خاطر نشان کرد: این مراسمات افتخار بزرگی است و شهرداری ها همکاری بزرگی را در این خصوص داشته اند که قابل قدردانی است.
رسول زرگرپور خطاب به شهرداران اظهارداشت: خداوند فرصت خدمت به مردم را برای شما فراهم آورده است و شما در مسند خدمت به خلق خدا قرار گرفته اید و انشاالله این حکم مایه عاقبت بخیری شما باشد.
زرگرپور افزود: شهرداران باید به مردم امید دهند و مشکلات را برطرف نمایند و از لحظه لحظه این زمان ها برای خدمت به مردم استفاده کنند زیرا زمان خدمت کوتاه است.
استاندار اصفهان با بیان اینکه مجموعه ی شهرداری های استان یکی از بزرگترین سازمان های اجرایی استان است، اظهارداشت: اصفهان یک استان شهری است و به طور متوسط در سال ، ۶۰ هزار میلیارد ریال در شهرداری ها هزینه می شود که عدد بسیار بالایی است که یک سوم آن اعتبارات جاری و حدود دو سوم اعتبارات عمرانی است.
وی افزود: هیچ سازمانی چنین ظرفیت و جمعیتی را تحت پوشش قرار نمی دهد و عملکرد سال گذشته ی شهرداریها حدود ۱۰۶ درصد بود که عملکرد مثبتی بوده است و باید جایگاه خود را در این خصوص بدانیم.
رسول زرگرپور با بیان اینکه هیچ فردی به اندازه ی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در خصوص سازمان شهرداری ها و مدیریت شهری کوشش نکرده است؛ افزود: در آن زمان افتخار استانداران میزان فعالیتی بود که در شهرها انجام داده بودند.
استاندار اصفهان با اشاره به اینکه ۹۰ شهر استان طرح جامع و تفضیلی دارند؛ افزود: این موضوع خبر خوشی است زیرا شهر یک موجود زنده است و باید با طرح اداره شود و گرچه در کل کشور حدود ۳۵ درصد طرح های جامع و تفضیلی اجرا شده است ولی باید برای این طرح ها حرمت قائل باشیم و هیچ فعالیتی را بدون این طرح ها انجام ندهیم.
زرگرپور تاکیدکرد: باید اولویت اول ، اجرای دقیق طرح جامع و تفضیلی باشد و اگر لازم شد در کمیسیون مربوطه اصلاحات صورت پذیرد.
وی با اشاره به فعالیت کمیسیون ماده ۱۰۰ اظهارداشت: شهری موفق است که به عبارتی کمیسیون ماده ۱۰۰ آن تعطیل باشد و نه اینکه به منبع درآمد شهرها تبدیل شود و مجوز ساخت و سازها داده شود و نباید بر سر مسائل ایمنی سر سوزنی معامله شود و با گرفتن پول ، این تخلفات را سرپوش بگذاریم.
استاندار اصفهان با بیان اینکه شورای شهر دو وظیفه ی اساسی را بر عهده دارد تصریح کرد: تصویب مقررات در چارچوب مشخص شده و نظارت بر کار شهردار و سایر نهادهای مرتبط با مسائل شهری از وظایف شورای شهر است و این شورا حق اینکه در مسائل اجرایی شهرداری ها دخالت داشته باشد را ندارد همانگونه که شهردار تحت نظارت شورا فعالیت می کند آن ها هم حق دخالت در امور اجرایی شهر را ندارند.
وی با اشاره به اینکه شهرداران در موارد قانونی باید با شورای شهر صددرصد هماهنگ باشند، تاکید کرد: قوانین در خصوص وظایف شورای شهر و شهرداران آنچنان روشن است که نیاز به تفسیر و تحلیل ندارد.
رسول زرگرپور اضافه کرد: شهرداری ها باید درآمد پایدار داشته باشند و انجام دادن کارهای بزرگ مجوزی برای تراکم فروشی نمی باشد چرا که در شهرهای بزرگ به دلیل فضا و تراکم فروشی مشکلات و معضلات زیادی ایجاد شده است.
استاندار اصفهان تاکید کرد: باید هزینه ی فساد بقدری بالا رود که نتوانند فساد را نهادینه کنند و در همین راستا یکی از راه های برخورد با فساد ، اجرای دولت الکترونیک و قطع ارتباط مستقیم مالی کارمند با شهروند است.
زرگرپور با اشاره به شورای حل اختلاف اظهارداشت: جلسات این شورا هر دو هفته یکبار برگزار می شود در مواردی پرونده های اختلاف بین شوراها و شهرداری ها به این شورا ارجاع می شود که باید نوع این پرونده ها آسیب شناسی شود.
استاندار اصفهان به لزوم توجه جدی به مدیریت بحران و پدافند غیرعامل اشاره کرد و افزود: نباید پس از این همه سال و این همه برنامه ، حوادثی از قبیل آبگرفتگی و سیل و .. در شهرهای استان رخ دهد و باید مسائل شهری در این دو حوزه از جمله آبراه ها، منابع، مخازن، کارخانجات شیمیایی و … به دقت بررسی شود .
وی تاکید کرد :باید معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در ماه روزی را به شوراها و ملاقات با شوراها و شهرداران اختصاص دهد و به صورت منظم تر این جلسات برگزار شود.
رسول زرگرپور با بیان اینکه شهرداران مراکز شهرستان ها باید ماهانه با سایر شهرداران آن شهرستان جلسه داشته باشند، گفت: کمک، حمایت و همراهی بین شهرداران ضروری است.
وی با اشاره به اینکه در جلسه ی شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان نسبت به عدم حضور شهرداران و رئیس شوراهای شهر در این جلسات تذکر داده شد، افزود: علیرغم اینکه شهرداران و رئیس شوراهای شهر از اعضای این شورا هستند ولی در دوره های مختلف کمترین حضور را در این جلسات داشته اند و شهرداری ها باید ۱۰ درصد بودجه ی فرهنگی خود را به امر مبارزه با مواد مخدر اختصاص دهند و در جلسات حضور و مشارکت فعال داشته باشند.
*حکم ۹۵ شهردار صادر وحکم ۸ شهردار نیز در دست اقدام است
محمد علی طرفه نیز در این گردهمایی؛ اظهارداشت: در انتخابات ۲۹ اردیبهشت ۵۷۱ نفر منتخبین شوراها انتخاب شدند و آموزش های لازم برای آنان در دستور کار قرار گرفت که بالغ بر ۱۰۰ ساعت کلاس و ۹۰ ساعت کارگاه آموزشی برگزار شد.
وی با بیان اینکه تلاش شد در کوتاه ترین فرصت انتخاب شهرداران انجام شود، افزود: بجز ۴ شهردار، همه ی شهرداران استان انتخاب شده اند و حکم ۹۵ شهردار صادر و ۸ شهردار نیز در دست اقدام است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری افزود: ۳۵ نفر از شهرداران ابقا؛ ۳۳ شهردار جابجا و ۲۷ شهردار جدید اضافه شده اند ۹۵ درصد از شهرداران دارای تحصیلات دکترا، فوق لیسانس و لیسانس هستند.
وی با بیان اینکه سازمان تفضیلی ۱۰۷ شهر تهیه، تدوین و تصویب شد، افزود: درصدد برگزاری آزمون برای انتخاب ۴ هزار پست برای شهرداری ها هستیم و بیشتر شهرداری ها سازمان های وابسته به خود را تعیین و برای تصویب به وزرات کشور اعلام کرده اند.
طرفه با اشاره به اینکه طرح های هادی و تفضیلی در اکثر موارد تصویب شده است، یادآور شد: برای ۹۱ شهر طرح جامع و برای ۵ شهر طرح هادی تهیه و تصویب شده است.
محمد علی طرفه اظهارداشت: بودجه ی شهرداری ها برای سال جاری ۶۹۰۰ میلیارد تومان است که ۲۵۰۰ میلیارد تومان آن مربوط به سازمان های وابسته به شهرداری ها می باشد.
وی با بیان اینکه یکی از موفقیت های استان ، طرح مقابله با آلودگی هوا بوده است، افزود: شهرداری ها سهم خود را در این خصوص باید اجرا نمایند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری افزود: مدیریت پسماند و نظافت شهری از وظایف شهرداری ها است که در حال اجرا می باشد و موضوع پساب که ظرفیت مناسبی برای مصارف شهری است باید در دستورکار شهرداران قرار گیرد.